Kategorie:

Notariusz – kim jest i jakie czynności wykonuje?

Notariusz to specjalista, do którego możemy się skierować w sprawach pomocy prawnej. Jest to osoba, która odebrała solidne wykształcenie, spełniła wymagania stawiane osobie wykonującej zawód i dzięki temu powinna być specjalistą w dziedzinie aktualnie obowiązującego prawa. Warto wiedzieć, jakie czynności dokładnie wykonuje notariusz oraz z jakimi sprawami mierzy się na co dzień – kancelaria notarialna jest miejscemjego pracy.

Notariusz – kim jest?

Notariusz to osoba, która pełni zawód zaufania publicznego. Jest prawnikiem mianowanym przez Ministra Sprawiedliwości. Dawniej osoba wykonująca ten zawód była określana rejentem lub sędzią. Notariusz wykonuje czynności notarialne, które nadają moc prawną wielu dokumentom. Bez względu na to, czy kancelaria notarialna znajduje się w mieście Olsztyn, Kraków czy Poznań, zadania każdego notariusza są takie same.

Zostanie notariuszem wymaga ogromnej pracy i wielu lat nauki. Aby tego dokonać, konieczne jest ukończenie studiów prawniczych, nie ma jednak znaczenia wybrana specjalizacja. O dalszej ścieżce zawodowej można myśleć dopiero po ukończeniu studów – konieczne jest odbycie 3,5-letnią aplikacji i asesury notarialnej. Sporządzenie 70 projektów aktów notarialnych i co najmniej 14 projektów innych czynności notarialnych, a także zdanie egzaminu. Jest to trzyczęściowy egzamin pisemny o charakterze praktycznym, którego zaliczenie umożliwia podjęcie pracy w charakterze notariusza w mieście Olsztyn oraz każdym innym na terenie kraju.

Jakie są czynności wykonywane przez kancelarie notarialne?

Praktycznie każdy korzystał z usług kancelarii notarialnych. Można w nich dokonać czynności notarialnych, czyli inaczej mówiąc – prawnych:

  • sporządzanie umowy sprzedaży nieruchomości oraz ruchomości (zwykle przedmioty umów mają dużą wartość)
  • sporządzanie umowy darowizny, pożyczki, przeniesienia praw własności, użytkowania wieczystego itp.
  • sporządzanie testamentów
  • udzielanie pełnomocnictw
  • sporządzanie oświadczeń o ustanowieniu hipoteki
  • sporządzanie umów majątkowych małżeńskich takich jak intercyzy, rozdzielność majątkowa, podział majątku dorobkowego małżonków
  • inne czynności notarialne jak np. odrzucanie spadków

Dokładne wyszczególnienie czynności notarialnych oraz ich zakresu można znaleźć na stronie – https://www.notariuszolsztyn.info/.

Ile kosztują usługi notarialne?

Usługi notarialne nie należą do najtańszych i stawki pobierane przez notariusza mogą się różnić w zależności od miasta. Wiadomo, że w miejscu takim jak Kraków, Warszawa czy Olsztyn stawki zazwyczaj są wyższe. Nie mogą jednak przekraczać tzw. taksy notarialnej określonej rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2014 roku. Taksy notarialne zależą od wartości przedmiotu czynności prawnej np. wartości nieruchomości oraz stopnia pokrewieństwa osób, które są stronami umów. Osoby, które chcą skorzystać z usług notariusza mają możliwość sprawdzenia maksymalnego wynagrodzenia prawnika poprzez specjalne kalkulatory internetowe. Dzięki temu można znaleźć najkorzystniejszą ofertę, ponieważ również każda kancelaria notarialna ma własny cennik.